Dane:
26
.
05
.
2023

Wymiary bramy wjazdowej – jaki rozmiar będzie odpowiedni?

Alfen
Udostępnij:

Brama wjazdowa to ważny element każdego domu, który wpływa na jego estetykę, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Wybór odpowiednich wymiarów bramy wjazdowej jest zatem niezwykle istotny, aby zapewnić komfort i wygodę podczas jej użytkowania oraz zwiększyć wartość nieruchomości. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat wymiarów bramy wjazdowej.

Wysokość bramy wjazdowej – ile powinna wynosić?

Wysokość bramy wjazdowej jest jednym z najważniejszych wymiarów, które trzeba wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie pojazdy będą poruszać się przez Twoją bramę – czy są to samochody osobowe, dostawcze czy może ciężarowe? W zależności od tego należy dobrać odpowiednią wysokość bramy wjazdowej.

W prawie budowlanym wysokość bramy wjazdowej nie została uregulowana. Zwykle przyjmuje się, że brama ma taką samą wysokość, jak całe ogrodzenie. jego wysokość nie może przekroczyć 2,2 m liczonych od poziomu gruntu). W przeciwnym razie musisz zgłosić budowę ogrodzenia urzędnikom. Za standardową wysokość bramy przyjmuje się około 1,5 m, co zwykle wystarcza dla komfortowego przejazdu większości samochodów osobowych i dostawczych. 

Szerokość bramy wjazdowej – jaka będzie odpowiednia?

Szerokość bramy wjazdowej to kolejny ważny wymiar, który należy wziąć pod uwagę. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ilość miejsca, jakie masz do dyspozycji, a także na szerokość pojazdów, które będą poruszać się przez Twoją bramę.

Standardowa szerokość bramy wjazdowej wynosi około 3,5 metra, co wystarcza dla większości samochodów osobowych. Jeśli jednak chcesz zapewnić łatwiejsze manewrowanie i komfortowe parkowanie, warto rozważyć zwiększenie szerokości bramy wjazdowej nawet do 4 metrów.

Wymiary bramy wjazdowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wysokości i szerokości, warto zwrócić uwagę na inne ważne wymiary bramy wjazdowej, takie jak:

  • Grubość profili – im grubsze profile, tym większa stabilność i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Waga bramy – im cięższa brama, tym większa stabilność i bezpieczeństwo. Jednak należy pamiętać, że może to wpłynąć na konieczność stosowania bardziej zaawansowanego napędu.
  • Odległość od przyległych elementów – warto zadbać o to, aby brama miała wystarczającą odległość od przyległych elementów, takich jak mury, ogrodzenie czy drzewa, aby uniknąć kolizji podczas jej otwierania i zamykania. Należy również pamiętać o miejscu dla napędu – ważne w przypadku bramy dwuskrzydłowej.
  • Rodzaj otwierania – warto rozważyć różne opcje otwierania bramy wjazdowej, takie jak skrzydłowe czy przesuwne, w zależności od preferencji oraz ilości dostępnej przestrzeni.
  • Materiał – bramy wjazdowe są dostępne w różnych materiałach, takich jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Warto wybrać taki materiał, który najlepiej pasuje do stylu architektonicznego Twojego domu, jest odporny na warunki atmosferyczne oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

Jakie wymiary mają bramy przesuwne, dwuskrzydłowe, łamane?

Wymiary bramy przesuwnej powinny być dostosowane do wymiarów miejsca, w którym będzie ona zamontowana, a także do wielkości pojazdów, jakie będą poruszały się przez bramę. Bramy przesuwne są idealnym rozwiązaniem dla nieruchomości, które nie mają wystarczającej ilości miejsca na zamontowanie bramy skrzydłowej. Standardowo przyjmuje się wysokość ok. 1,5 m, a szerokość od 3 do 5,8 m. Z kolei wymiary bramy dwuskrzydłowej wynoszą zwykle: wysokość 1,5 m, a szerokość ok. 4,0 m. 

Bramy łamane to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie dla wjazdów do posesji, które charakteryzują się niezwykle estetycznym wyglądem i są dostępne w różnych rozmiarach. Standardowa wysokość bramy łamanej wynosi około 1,5 m, a szerokość około 4,0 – 5,0 m. 

Wybór odpowiednich wymiarów bramy wjazdowej jest kluczowy dla zapewnienia jej funkcjonalności, estetyki oraz bezpieczeństwa. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wysokość i szerokość bramy, a także na inne ważne wymiary, takie jak grubość profili czy odległość od przyległych elementów. Przy wyborze bramy wjazdowej warto również wziąć pod uwagę rodzaj otwierania oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierzesz bramę wjazdową, która idealnie spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty nowoczesnych bram wjazdowych, furtek oraz ogrodzeń aluminiowych.

Udostępnij:
Alfen
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam consectetur felis ligula, id cursus ante varius ac. Duis erat magna, viverra non eleifend elementum, ultricies nec justo. Cras vitae suscipit urna, a venenatis ante. Donec nunc lorem, semper vel urna et, consequat imperdiet eros. Aliquam ullamcorper nibh ut pellentesque tempor. Cras scelerisque fermentum ligula, non scelerisque turpis finibus in. Ut nunc justo, volutpat non est ac, convallis viverra nisi. Vivamus imperdiet iaculis metus eget posuere.